KULTURA / Ostatní

Popis:
18.3.2019

Nová zámecká sezóna V Moravské Třebové představí řadu novinek

MORAVSKÁ TŘEBOVÁ

V sobotu 23. března v 14:00 se pro návštěvníky zámku v Moravské Třebové otevírají brány turistické sezóny 2019. Novinkou pro letošní rok bude mimo stálých expozic výstava exponátů ze stavebnice Lego s názvem „Svět kostiček®“, kterou ocení zejména nejmladší návštěvníci. Od května nabídku zámku oživí výstava více než sta exponátů dětských i loutkových historických kočárků z let 1880 – 1980.

Renesance se vrací na zámek v Moravské Třebové. Moravské Athény - perla renesance se těší na Vaši první návštěvu v tomto roce. Tentokráte Vás zcela jistě překvapíme a zaujmeme úplně novými i pozměněnými interiéry. Expozice jsou bohatší o významné exponáty např. renesančního nábytku, renesančních medailí, dále o obrazy mj. Rembrandta, Botticelliho, Josepha Heintze (portrét Rudolfa II.), o bronzové sochy např. Giamboloni, Verrocchia, Donatella, dále o obrazy malované na mědi a dokonce i na alabastru. Potěší Vás a zcela jistě vás uchvátí dosud nikde nevystavovaná neznámá novokřtěnecká fajáns - talíře, mísy, podnosy a džbány - nádobí,  které naši bohatí měšťané a šlechtici používali běžně před třicetiletou válkou. Dnes se tyto skvosty ojediněle vystavují pouze jednotlivě v muzeích.

Během slavnostního otevření zámecké sezóny mezi 14:00 - 18:00 hodinou návštěvníci uvidí na nádvoří zámku řemeslné stánky a pro labužníky jsou připraveny středověké dobové speciality. Během doprovodného programu mistr kat předvede praktiky tortury a návštěvníkům umožní, aby si sami na sobě vyzkoušeli techniky práva útrpného. Do dálného orientu diváky zavede mistr fakír, který si před zraky přítomných lehne na hřebové lůžko. Po celý den bude na nádvoří zámku znít středověká a renesanční hudba a bujaré tanečnice zatančí tance ze zámku i podzámčí. Pro děti jsou připraveny soutěže a renesanční malování na obličej.

Od soboty 23. března se příznivci pestrobarevných kostiček mohou těšit na výstavu exponátů ze stavebnice Lego, která bude v prostorách zámku pod názvem „Svět kostiček®“ připravena až do neděle 19. května. Náplní výstavy budou modely ucelených edic továrních setů i vlastní tvorby. Tematické zastoupení zde bude mít městská aglomerace s letištěm, přístavem a pohyblivou vlakovou soupravou. Z vesmíru přiletí UFO, vesmírní brouci i válečná zóna Bionicle. Výstavu obohatí také modely exkluzivních vlakových souprav a filmovou tvorbu představí edice Ninjago Movie a Toy Story. Pro děti bude připraven plnohodnotně vybavený dětský koutek, kde budou ke stavění k dispozici kostky Lego Classic – Basic a Duplo.

Zlatým hřebem nadcházející turistické sezóny na zámku bude unikátní výstava historických kočárků z let 1880 – 1980, která od 31. května představí světu dosud skrytou sbírku paní Zdeňky Jiroušové z Moravské Třebové.

Autor / zdroj: Mgr. Václav Dokoupil

Doporučujeme

Úklidové služby a úklidové práce Kylie - Pardubice, Chrudim a Hradec Králové

Úklid domácností, mytí oken, vyklízení, čištění koberců (možno dovést na provozovnu), malířské a natěračské práce, čištění párou, voskování podlah, úklid budov, kanceláří a společenských prostor. www.kylie-pardubice.cz

BAZÉNY KOPECKÝ – výroba, montáž, opravy i rekonstrukce bazénů

Vyrobíme Vám bazén libovolného tvaru a rozměrů z těžké fólie DLW - životnost přes 35 let, záruka 10 let! Technická konzultace zdarma! Provádíme i rekonstrukce a opravy bazénů starých či poškozených: bazény zděné, betonové, plastové, bazény z vítkovických věží.

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Elektrárna Chvaletice oslavila 40 let výroby

Na konci roku 1979 tu běhali technici v montérkách a horlivě dokončovali poslední výrobní blok, aby zachránili republiku před kritickým nedostatkem el

Post

Seriál kvalifikací se uzavírá, do Velké pardubické zbývá jen pět týdnů

První zářijovou sobotu, tedy 7. září, se uzavře tuzemský seriál kvalifikací na 129. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou. Sobotní mítink tentokrát

Post

Expedice Tomáše Petrečka se na K2 dostala do výšky 8100 m.n.m. bez použití kyslíku

Výprava ve složení Tomáš Petreček, Marek Novotný a Pavol Lupták vyrazila v půlce července do pákistánské části Himalájí. Trojice měla v plánu usilovat

PARTNEŘI

www.poradcipce.cz www.bazenykopecky.cz www.kylie-pardubice.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA