KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Africké muzeum Dr. Emila Holub v Holicích.
Africké muzeum Dr. Emila Holuba
Africké muzeum Dr. Emila Holub v Holicích. 
Autor / zdroj foto: Africké muzeum Dr. Emila Holuba

Africké muzeum Dr. Emila Holuba / Holice

Dr. Emil Holub vždy toužil postavit vlastní africké muzeum, kde by vystavoval své bohaté sbírky. Toto přání se mu během života nesplnilo. Mnoho vzácných exponátů proto v rámci osvěty rozdal do různých měst, škol a muzeí po celé Evropě. Až dlouho po jeho smrti bylo v Holicích založeno muzeum, kde mohou návštěvníci obdivovat sbírky exponátů i významnou a velmi důležitou etnografickou práci Dr. Emila Holuba.

Expozice muzea je zaměřena především na život, expedice a práci Dr. Emila Holuba i jeho manželky Růženy. Kromě mnoha exponátů z afrických výprav tu uvidíte i vzácné osobní předměty manželů Holubových. Své místo tu mají též následovníci Dr. Holuba, kteří se stejně jako on vydali do Afriky.

Při prohlídce můžete vyzkoušet některý z interaktivních prvků v expozici - tři dotykové obrazovky, kde porovnáte své znalosti o Dr. Holubovi nebo Africe, tajemné skříňky, ve kterých jsou ukryty africké předměty nebo stavebnice, puzzle a skládačky v hracím koutku. Pro děti je jistě atraktivní osedlání modelů malé zebry a lva, stejně jako zážitek z posezení v opravdovém Trabantu, se kterým byla v roce 2009 podniknuta expedice napříč Afrikou.


O Emilu Holubovi
Dr. Emil Holub žil a realizoval své cesty ve druhé polovině 19. století. Nejprve sám, později společně se svou manželkou Růženou. V neuvěřitelně těžkých podmínkách získával poznatky, které jsou dodnes ceněny po celém světě. Ač je to dávno, je dodnes symbolem českých cestovatelů.

Od úmrtí Dr. Holuba v roce 1902 se v Holicích udržovala myšlenka založit mu v rodném městě muzeum. Přišly však dvě světové války a doba nebyla jednoduchá, ale myšlenka zůstala. První pamětní síň byla založena na místní faře v roce 1956. O deset let později byl otevřen Památník Dr. Emila Holuba. V roce 2012 byl přjmenovaný na Africké muzeum Dr. Emila Holuba. Tím se splnil cestovatelův velký sen - mít vlastní africké muzeum.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu muzea.

Autor / zdroj: -red -

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.