KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Do České Třebové vlakem, Velorexem, letadlem i lodí ve zdejším Městském muzeu
 
Autor / zdroj foto: Městské muzeum Česká Třebová

Městské muzeum Česká Třebová / Česká Třebová

Téma stálých expozic Městského muzea Česká Třebová vyjadřuje už jejich zastřešující název Dopravní křižovatky aneb do České Třebové vlakem, Velorexem, letadlem i lodí. Název v sobě spojuje – s jistou mírou nadsázky – čtyři dopravní kanály, které jsou pro Českou Třebovou příznačné či nějak spjaté s její historií. Expozice vám přiblíží historii českotřebovského železničního uzlu, aviatické pokusy zdejšího rodáka Františka Formánka, vynález tříkolového vozítka OS-KAR (později Velorex) bratří Stránských či historii úvah o propojení tří moří kanálem Dunaj-Odra-Labe.

Roku 2012 byla slavnostně otevřena nová budova Městského muzea Česká Třebová. Muzeum vzniklo rekonstrukcí historického objektu čp. 11 a přístavbou zcela nové budovy získalo prostory pro krátkodobé výstavy i stálé expozice. Prostory navíc sloužící badatelům a studentům. Ve dvorním traktu budov pak můžete najít příjemnou odpočinkovou zónu.


Do České Třebové vlakem
Jevem pro Českou Třebovou z nejtypičtějších je bezesporu železnice. Expozice muzea věnovaná právě tomuto typu dopravy chce návštěvníkovi představit fenomén cestování železnicí od poloviny devatenáctého století s důrazem na období první československé republiky.

Do České Třebové Velorexem
Expozice popisuje zrod a vývoj populárního vozítka OS-KAR (později Velorex). Sleduje též životní osudy obou konstruktérů, bratrů Stránských – Františka a Mojmíra. V expozici najdete téměř celou vývojovou řadu vozítek,

Do České Třebové lodí
Souvislost mezi lodní dopravou a městem Česká Třebová je málo známá. Tato vazba by se stala realitou za podmínky, že by došlo k uskutečnění projektu Dunaj-Odra-Labe, tedy ke vzniku vodních děl propojujících tyto tři velké evropské řeky.

Do České Třebové letadlem
Expozice představuje akademického sochaře Františka Formánka (1888–1964) především jako vynálezce létacích strojů. K vidění je zde přibližná rekonstrukce Formánkova pražského ateliéru, ve kterém pobýval po studiích na UMPRUM.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu muzea.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.