KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Kaple sv. Kateřiny je jedinou dochovanou románskou rotundou ve východních Čechách. Její vznik je zahalen tajemstvím
 
Autor / zdroj foto: Rotunda svaté Kateřiny

Rotunda svaté Kateřiny / Česká Třebová

Kaple sv. Kateřiny v České Třebové je nejstarší stavbou ve městě a zároveň jedinou dochovanou románskou rotundou ve východních Čechách. Pokud ji navštívíte, seznámíte se nejen s jejím stavebně-historickým vývojem, ale také s pověstmi, které se k tomuto místu váží. Dozvíte se i řadu dalších zajímavostí, které jsou výsledkem bádání posledních let.

Při návštěvě rotundy sv. Kateřiny si můžete prohlédnout dochovaný mobiliář: kruchtu s vyobrazeními světců, barokní varhany, ale zejména barokní oltář. Ten přirozeně dominuje komornímu prostoru, v jeho centru je umístěna pozdně gotická soška svaté Kateřiny Alexandrijské - patronky kaple. Ve svatokateřinském areálu si kromě vlastní svatyně můžete prohlédnout i zvonici či strávit několik poetických chvil na bývalém hřbitově, který obklopoval rotundu.


Z historie rotundy
Vznik rotundy sv. Kateřiny v České Třebové je dodnes zahalen tajemstvím, dosud se totiž nepodařilo uspokojivě odpovědět na otázky kdy, kým a proč zde byla postavena. Obyvatelé města si pak její vznik spojovali se zázraky. Podle pověsti se na místě kaple zjevila sv. Kateřina se zástěrou plnou kamení a dala tak najevo své přání, aby jí zde byla vystavěna kaple. Lidé však jejímu pokynu nevyhověli a začali stavět jinde. Tam se jim ale dílo nedařilo; co ve dne postavili, za noc bylo zbořeno. Nakonec jim tedy nezbylo nic jiného, než postavit kapli na místě, které si sv. Kateřina vybrala.

Historikové kladou stavbu do souvislosti se založením města někdy počátkem 13. století. Rotunda tehdy mohla plnit funkci soukromé kaple neznámého šlechtického lokátora, tedy osoby pověřené založením České Třebové. Teprve později začala sloužit obyvatelům nově vzniklého města. První písemná zmínka o ní je obsažena v latinsky psané listině rychtáře Lipolta z roku 1335


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu muzea.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.