KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Městské muzeum Letohrad láká na bohatou historii města. Zaujmou především Napoleonovy saně
 
Autor / zdroj foto: Městské muzeum Letohrad

Městské muzeum Letohrad / Letohrad

Městské muzeum nabízí expozice o historii města, sirkařství a originálních Napoleonových saních. Každoročně pořádá množství krátkodobých výstav a spravuje expozice na zámku, strašidelnou jeskyni a Muzeum a světničku Járy Cimrmana.

Muzeum se nachází v městském domě v barokním slohu z roku 1680. Ke konci 19. století byla provedena klasicistní úprava fasády. Ve štítovém výklenku je umístěna pískovcová socha Panny Marie, která čeká na Ježíška. V tomto domě se v roce 1901 narodil spisovatel Petr Jilemnický. Nyní slouží jako městské muzeum.


Historie muzea
Největší místnost muzea je věnována dějinám města. Expozice vás provede od první zmínky o existenci hradu až po současnost. Seznámí s archeologickými nálezy, významnými listinami, historií místních řemesel a živností. Součástí expozice je i dětský koutek s magnetickou tabulí, kde si může každý zkusit poskládat letohradské náměstí a interaktivní dotykový počítač s množstvím dalších informací o městě, muzeu a zábavným kvízem, filmy a zahrát si můžete puzzle nebo odkrývačky.

Sirkařství
Expozice sirkařství seznamuje s výrobou sirek na Letohradsku. Město i s jeho blízkým okolím patřilo k zárodečným oblastem vznikajícího českého sirkařského průmyslu. Uvidíte zde technologické postupy výroby sirek a exponáty vážící se k sirkařství. Expozice je doplněna tématicky zaměřeným videem. Na své si přijdou i ti nejmenší návštěvníci, pro které je připraven dětský koutek se sirkovými hlavolamy.

Napoleonovy saně
Napoleonovy saně jsou nejvýznamnějším exponátem Městského muzea v Letohradě. Jedná se  o jednoduché selské saně, které jsou dopředu zúžené. Nad sedadlem jsou obruče pro střechu, jsou však bez původního výpletu. Jsou vyrobeny z březového a smrkového dřeva. Saně jsou spojovány s Napoleonovým útěkem z Moskvy v roce 1812, kde byla jeho armáda poražena.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu muzea.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.