KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Městské muzeum Lanškroun umožňuje prohlédnout si původní nářadí sklářů nebo kabinet mincí Zdeňka Kolářského
 
Autor / zdroj foto: Městské muzeum Lanškroun

Městské muzeum Lanškroun / Lanškroun

Městské muzeum Lanškroun nabízí prohlídku čtyř stálých expozic, ale také sezónních výstav. Dále pak doprovodné akce vernisáží výstav, které návštěvníkům nabízejí zábavu a kulturní zážitek, široký výběr publikací vydávaných muzeem nebo třeba muzejní knihovnu, ve které najdete velký výběr odborných publikací.

Zdeňka Kolářského kabinet mincí
Akademický sochař, vynikající a uznávaný medailér realizoval řadu mincí, medailí, insignií a pamětních desek osobností vědy a kultury. Získal četné mezinárodní ceny a uznání. Pro město Lanškroun vytvořil pomník Jana Marka Marci, medaili města, hudebního skladatele a dirigenta Jindřicha Pravečka, komorního souboru Pištci, starostenský řetěz, pamětní desky Ch. P. Erxlebena, B. Modrého, J. Kacálka a další. Vřelý vztah k městu vyjádřil umělec věnováním části svého díla, které můžete shlédnout v podkrovních prostorách galerie.

Sklářství
Expozice vyjadřuje hold sklářskému řemeslu, demonstruje základní suroviny potřebné pro tavení skla – dřevo, křemen, vápenec a potaš. Návštěvníkům přibližuje představu lesních skláren z 15. – 18. století, provozní podmínky k jejich činnosti, historii a vývoj sklářských pecí dle jednotlivých typů. Součástí expozice je také nářadí sklářů, které se téměř nezměnilo od jeho počátků až do dnešní doby.


Z historie muzea
Historie existence lanškrounského muzea začíná v roce 1905. Správa muzea byla tehdy řízena kuratoriem (muzejním výborem), které mělo za úkol shromažďovat muzejní sbírky a starat se o ně. K tomuto účelu byly uvolněny místnosti v části budovy nynější základní umělecké školy na náměstí Aloise Jiráska. V roce 1906 byl založen podpůrný spolek muzea.

Po opakovaném stěhování v průběhu let do různých budov v Lanškrouně (zámku, radnice, Dělnického konzumu) mu byly nakonec přiděleny prostory v zámku. Již v roce 1960 si správce muzea Jindřich Chládek stěžoval na nevyhovující prostory a plánoval dokončení rekonstrukce zámku. V roce 1992 bylo pak nově zrekonstruované muzeum slavnostně otevřeno jako řádná kulturní instituce s novou stálou expozicí o historii města a jeho osobnostech.

Málokdo ví, že muzeum disponovalo bohatými sbírkami přírodnin – motýlů a brouků, které byly neodbornou správou postupem času zničeny, jejichž část byla předána do Městského muzea v Králikách. Do žambereckého muzea byla odvezena lanškrounská Erxlebenova lékárna z 19. století, z muzea byly v 80. letech 20. století odcizeny cenné zbraně.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu muzea.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.