PARDUBICE
Přihlášky na 126. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou jsou sice skromnější než v minulých letech, jsou ale plné zajímavých jmen. V prvním kole do říjnového vrcholu české překážkové sezony realizační týmy přihlásily třiačtyřicet koní, pětice je ze zahraničí. A právě ta může být českým reprezentantům velmi kvalitní konkurencí.
Na přihláškách nechybí žádné z velkých jmen tuzemských koní. Celá řada z nich má s Velkou pardubickou zkušenosti, nebo sbírala vavříny v prestižních dostizích. Podle očekávání o vstupenku do legendárního dostihu budou usilovat třeba Ribelino či Nikas, nechybí ani vítěz loňské Ceny Vltavy Charme Look či Ceny Labe Hegnus, který je společně s Rabbit Hawk Wingem a Vandualem nováčkem ve světě Velké pardubické. Přihlášen je také vítěz letošní Úvodní cross country Koroka Power Zar či vítěz Prvomájové steeplechase v Lysé nad Labem Ange Guardien. Představit by se mohl také zkušený Zarif, Klaus, Kasim, Sherardo či například Universe of Gracie, o kterého se v letošní sezoně nově stará trenérka Lenka Horáková - žena, která jako jediná v historii dokázala připravit vítěze Velké pardubické. Horáková je jedna z devíti žen - trenérek, které své svěřence chtějí poslat na start dostihu. Pro doplnění - trenérů mužů je jednou tolik.
Nejvíce koní, tedy pět, do Velké pardubické hlásí žokej Josef Váňa, který prý sám uvažuje o startu s koněm Rabbit Hawk Wing. O jednoho méně přihlásil trenér Čestmír Olehla, většina trenérů nahlásila jednoho až dva své svěřence. Pavel Tůma do bojů o start ve Velké pardubické možná překvapivě posílá Cherwicka, který už několikrát ukázal, že nemá rád Irskou lavici, která ovšem v kurzu kvalifikací i Velké pardubické je.
Zahraniční konkurenci představuje trio koní z Francie a také jeden zástupce britských ostrovů a sousedního Slovenska. S dvojicí koní opět po roce zkusí štěstí trenér Patrice Quinton. Místo "loňského" Pasquini Rouge, který Velkou pardubickou dokončil na devátém místě, chce letos přivézt osmiletého Un Fou a také sedmiletého Roi Garryho, který se velmi dobře v minulém týdnu předvedl v nejdelším dostihu světa na 7300 metrů Prix Anjou-Loire Challenge. Ještě větší hvězdou je vítězka tohoto dostihu, sedmiletá Vinga. Ve Francii ji připravuje Emmanuel Clayeux. Také on v loňském roce uvažoval o startu ve Velké pardubické s hnědkou Torpille d´Ainay, kterou ale pardubické publikum nakonec nevidělo. Ostrovní země by měl zastupovat ve Velké Británii registrovaný Bless The Wings v přípravě trenéra Gordona Elliota. Má za sebou velmi úspěšné působení v cheltenhamských crossech i v Irish Grand National. Trenér Elliot má letos na svém kontě už vítězství v cheltenhamském Zlatém poháru s koněm Don Cossack. Pětku zahraničních účastníků doplňuje slovenský svěřenec trenéra Jaroslava Brečky Peer Cooper. Oba se už letos v Pardubicích předvedli a to vítězstvím v jednom z rámcových dostihů Zahajovacího dostihového dne.
Realizační týmy mají možnost další koně přihlásit ještě ve druhém a třetím kole přihlášek, tedy do 25. srpna a 15. září. Aby se přihláška mohla proměnit ve "vstupenku" do 126. Velké pardubické s Českou pojišťovnou, musí koně absolvovat minimálně jeden ze čtyř kvalifikačních dostihů (nebo podobný dostih v zahraničí). První tuzemská kvalifikace odstartuje už v sobotu 21. května 2016. Přihlášeno je do ní devatenáct koní a startovní listina by mohla připomínat samotnou Velkou pardubickou. Představit by se měli například druhý z roku 2014 Al Jaz, velezkušený Klaus či Kasim, nadějný Hegnus, potomek slavného klisny Registany Reaper, překvapení loňské Velké pardubické Lorain, nejstarších z přihlášených do Velké pardubické Sherardo, favorizovaný Zarif a další. Diváci by měli vidět také dvojici Nikas a Ribelino, možná trochu smutné hrdiny loňské 125. Velké pardubické s Českou pojišťovnou. Vítězný Ribelino má právo na účast ve Velké pardubické bez nutnosti kvalifikace.