Zpravodajství

Plynaři roku jsou ze Šumperka. Na stupních vítězů stanuli také studenti z Prahy a Kyjova
ČR
Mezinárodní středoškolská soutěž PLYNAŘ ROKU 2024 zná své vítěze: Zlato vybojovala dvojice žáků ze šumperské Střední školy řemesel, druhé místo získali studenti pražské Střední odborné školy Jarov a bronzovou medaili si odnesl tým Střední školy polytechnické Kyjov. Klání řemeslníků vyvrcholilo veřejným finále na Stavebním veletrhu v Brně.
S nákupem technického vybavení do Neratova pomohla Nadace ČEZ
Neratov
Sdružení Neratov vzniklo již v roce 1992. Cílem je navrátit do malé téměř vysídlené horské vesničky život, a to se podařilo. Nadace ČEZ podporuje Sdružení od samého počátku pravidelně. Finanční podpora směřuje do různých oblastí například na dostavbu chráněných dílen, chov zvířat, rozvoj sociálních služeb, šití roušek či technické vybavení. Celková částka od roku 2008 přesáhla 2 miliony 200 tisíc korun.
Lidé se od začátku dubna mohou prokázat občankou v mobilu policistům v terénu
Lidé se od začátku dubna mohou také pomocí občanky v mobilu prokázat policii v terénu, která se k ověřovatelům přidala tři měsíce před zákonným termínem.
Obyvatelé Pardubic v loňském roce vytřídili přes 400 tisíc kilogramů elektroodpadu
Pardubice
Přesně 400 952 kilogramů elektroodpadu odevzdali Pardubáci v roce 2023 ke zpětnému odběru a recyklaci. Vyplývá to ze zpráv společností Asekol a Elektrowin, které pro město zajišťují sběr a recyklaci vysloužilých elektrospotřebičů.
Imunoložka Marta Sobotková: „HAE je velmi vzácné onemocnění, nebezpečné otoky můžeme zastavit díky lékům z plazmy“
Každoročně se 16. květen připomíná jako Světový den HAE. Pod touto zkratkou se ukrývá vzácná imunologická porucha zvaná hereditární angioedém. Onemocnění postihuje přibližně jednoho z 50 tisíc lidí a mezi jeho projevy patří otoky na různých částech těla.
Pardubice zvelebí areál skateparku
Pardubice
Skatepark Pardubice, který je považován za jedno z největších freestyle sportovišť v Česku, čeká nová éra. Město investuje zhruba 5,5 miliónů korun do nové tribuny a výměny překážek, aby zajistilo co nejlepší zážitek a podmínky pro sportovce a návštěvníky. Tímto krokem plní město koncesní smlouvu s provozovatelem, a zároveň podporuje sportovní život ve městě.
Město Pardubice odkrývá finální podobu nové ZUŠ v Polabinách
Pardubice
Pardubický ateliér Med Pavlík architekti se stal vítězem architektonické soutěže na výstavbu nové ZUŠ v Polabinách a městu zpracuje všechny stupně projektové dokumentace pro výstavbu nové základní umělecké školy. Návrh, který má ambici naplnit všechny potřeby školy a vytvořit z ní regionální kulturní a kreativní centrum, počítá s kapacitou až 1200 dětí.
Zahájen prodej vstupenek na dostihovou sezónu
Pardubice
První březnový den se otevírá online prodej vstupenek na kompletní sezónu 2024. Pohodlně a v předstihu si lze už nyní pořídit vstupenky nejen na 134. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou, ale také na všech dalších devět dostihových dnů. V prodeji jsou stále také celoroční permanentky.
Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2024 obdržel snímek „NGC 2359 - Thorova helma“, jehož autorem je Roman Hujer
První lednové kolo 19. ročníku soutěže Česká astrofotografie měsíce má svou vítěznou fotografii. Mlhovina Thorova helma, jejímž autorem je astrofotograf Roman Hujer, nás zavede do barevného chaotického světa vzdáleného vesmíru plného překvapení a tajemství. Objevil ji Friedrich Wilhelm Herschel 31. ledna 1785. Tato emisní mlhovina o průměru 30 světelných let se nachází ve vzdálenosti asi 15 000 světelných let od nás. Jedná se o obří mezihvězdnou bublinu.
Střední průmyslová škola elektrotechnická a Vyšší odborná škola Pardubice se pyšní moderní učebnou
Pardubice
Díky Nadaci ČEZ Střední průmyslová škola elektrotechnická a Vyšší odborná škola v Pardubicích zrealizovala projekt na modernizaci odborné učebny, která se využívá pro výuku praktických předmětů slaboproudé a silnoproudé elektrotechniky. Nadace ČEZ projekt podpořila částkou 300 tisíc korun.

Reklama

Aktivní Dítě

Předpověď počasí

Dlouhodobá předpověď počasí

Dnes se stalo

Katastrofy

25. května 1891

byl na Jubilejní zemské výstavě v Praze poprvé vypuštěn balon Kysibelka. Proslavil se především svým prvním a jediným volným letem, který skončil ztroskotáním.

Sport

25. května 1998

vystoupil na nejvyšší horu světa Mount Everest první tělesně postižený horolezec – jednonohý Američan Tom Whittaker.

Vesmír

25. května 1961

uvedl prezident USA John F. Kennedy ve svém projevu, že by Spojené státy měly v rámci programu Apollo dopravit člověka na Měsíc a bezpečně zpět na Zemi do roku 1970.