VĚDA A TECHNIKA / Vesmír

Snímek dne NASA je od českého fotografa. Zobrazuje Perseidy nad Vrchteplou
 
Autor / zdroj foto: Petr Horálek

Již po 10. vybrala NASA jako prestižní snímek dne APOD (Astronomy Picture Of the Day) fotografii od českého fotografa Petra Horálka. Snímek publikovaný 10. srpna 2017 s názvem „Noc Perseid“ zobrazuje meteory z každoročního letního roje nad slovenskou vesnicí Vrchteplá z roku 2016, kde se tehdy konala jubilejní 30. mezinárodní „Expedícia Perzeidy“. Letos se uskuteční v termínu 11. – 19. srpna 2017 a široká veřejnost je zvána na zajímavé přednášky.

APOD je zkratka pro Astronomy Picture Of the Day (NASA), tedy Astronomický snímek dne NASA. Jeho mottem je „Objevujte vesmír!“ Každý den je představen jiný obrázek nebo fotografie našeho fascinujícího vesmíru, spolu se stručným vysvětlením napsaným profesionálními astronomy. Těmi jsou profesor Robert Nemiroff a Dr. Jerry Bonnell. Od roku 1999 je také dostupný s českým překladem, o který se každý den stará Ing. Josef Chlachula, spoluzakladatel webu České astronomické společnosti Astro.cz. Za celou 22letou historii bylo publikováno jen několik snímků českých a slovenských autorů, přičemž Horálek je jediný, jemuž se to podařilo již desetkrát. Více o APODu a fotografiích českých a slovenských autorů včetně českých průvodních textů k těmto snímkům naleznete na www.astro.cz/apod/about.

Astronomický snímek dne NASA 10. srpna 2017 zobrazuje meteory z roje Perseid proti letní Mléčné dráze nad astronomickým táborem na slovenské Vrchteplé. Vznikl mezi 6. a 8. srpnem minulého roku, kdy se Petr Horálek zúčastnil tradiční mezinárodní „Expedície Perzeidy“, pořádané Astronomickým klubem Juraja Bardyho v Plevníku-Drienovom a Astronomickým kabinetom pri POS v Považskej Bystrici. Expedice, jíž se pravidelně účastní i vědci z České astronomické společnosti a Astronomického ústavu AV ČR, se v loňském roce odehrála jubilejním 20. rokem na Vrchteplé a 30. rokem celkově. Za tu dobu se na expedicích podařilo zaznamenat a vyhodnotit přes 24 tisíc Perseid. Letos se expedice uskuteční mezi 11. a 19. srpnem 2017 opět na Vrchteplé a zavítat na ni může i široká veřejnost - poslechnout si zajímavé přednášky a případně i strávit noc pod hvězdami okolo maxima roje Perseid.

Pro samotného autora snímku je to příjemný úspěch – nejde jen o desáté zveřejnění jeho snímku v APODu od roku 2014 (z nichž 3 byly pořízeny přímo z Česka), ale zároveň již o druhý ukazující meteorický roj Perseidy. První byl pořízen na ostrově Hvar v Chorvatsku. Letos je to zároveň druhý snímek APODu se slovenskou krajinou – první byl publikován 29. dubna pod názvem Oblouky jara a jeho autorem je slovenský fotograf Ondrej Králik

Základní info o letošních Perseidách

Jak často můžeme Perseidy pozorovat?

Vždy jednou v průběhu roku, a to tehdy, když se naše Země pohybuje v proudu drobných částic - meteoroidů - které za sebou na své dráze kolem Slunce zanechává mateřská kometa Swift - Tuttle, která meteorický roj Perseid vytváří.

Jak tento jev vzniká, proč se to děje?

Komety, jak se přibližují ke Slunci, uvolňují ze svého jádra materiál, který se v případě, že se střetne se Zemí, v naší atmosféře odpaří a přitom vzniká krásný úkaz, kterému říkáme meteor, ale leckdo to označuje lidovým pojmem "padající hvězda". Jedná se tedy o smrt droboučké částečky (v případě Perseid jsou to řádově milimetry) meziplanetární hmoty v atmosféře Země.

Jsou to vůbec padající hvězdy?

Nejsou :-). Kdyby hvězdy padaly z nebe takovou četností, jak je tomu v případě Perseid, moc by jich na nebi po těch stovkách let nezbylo :-). Jedná se o lidový název, ve skutečnosti jde o droboučké částečky meziplanetární hmoty, v případě Perseid jde o prach z jejich mateřské komety Swift - Tuttle.

Kdy můžeme Perseidy pozorovat?

Letošnímu pozorování nepřejí tak dobré podmínky jako v loňském roce. Maximum meteorického roje Perseid připadá na 22. hodinu 12. srpna, tedy noc z 12. na 13. srpna bude mít největší počet meteorů. V maximu počty dosahují mezi 60 až klidně 110 meteory za hodinu. Problém je ale letos s Měsícem, který v noci maxima Perseid vychází zhruba hodinu a půl po setmění a pak bude svým svitem rušit pozorování. Takže ideální je se na Perseidy podívat 12. srpna hned zvečera nebo následující noc z 13. na 14. srpna, kdy sice bude meteorů už o trochu méně, zato Měsíc vyjde o půl hodiny později. Meteory z roje Perseid ale budeme moci pozorovat až do 20. srpna, jen jich bude méně a méně, ke konci už jen jednotky za hodinu.

Jaká místa jsou pro pozorování Perseid nejvhodnější?

Ta nejtmavější a s co nejlepším výhledem. Tedy dál od měst, kde je obloha příliš světlá světelným znečištěním a slabé meteory zde neuvidíme. A pak např. na louce, kde je rozhled až k obzoru. Meteory se totiž objevují na celé obloze.

Autor / zdroj: Pavel Suchan

Reklama

Aktivní Dítě

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.