KRÁSA A ZDRAVÍ / Krása a zdraví

Česká republika zůstává na prvním místě v počtu případů klíšťové encefalitidy v EU
Ilustrační foto. Klíště. 
Autor / zdroj foto: Wikipedie / James K. Lindsey

V roce 2016 si připomínáme 40 let od vytvoření první vysoce účinné lidské vakcíny proti klíšťové encefalitidě rakouským virologem Dr. Christianem Kunzem.

Přes meziroční pokles případů klíšťové encefalitidy zůstává Česká republika na prvním místě v počtu případů této nemoci v celé EU. Velmi suché počasí v roce 2015 způsobilo nižší aktivitu klíšťat, což se odrazilo v meziročním poklesu počtu případů klíšťové encefalitidy na našem území na 351 potvrzených infekcí (v roce 2014 bylo hlášeno 410 případů - hlásí se jen závažná druhá fáze nemoci postihující centrální nervový systém). Podobný vliv však mělo počasí na výskyt klíšťové encefalitidy i v dalších evropských zemích (s výjimkou Skandinávie), a tak Česká republika i nadále zůstává nejvíc postiženou zemí v rámci celé EU. Absolutně vyšší počet případů hlásí ze všech zemí jen Rusko, především však ze svých asijských částí (Sibiř, Dálný Východ).

V rámci ČR byly i v loňském roce nejvíce postižené tyto kraje: Jihočeský kraj a Vysočina, následované kraji Středočeským, Ústeckým, Plzeňským, Jihomoravským a Pardubickým. Dva případy nákazy v ČR byly smrtelné. Tři pacienti byli nakaženi konzumací tepelně neupraveného kozího mléka. Ve čtyřech případech byli pacienti infikováni v jiné zemi - Rakousku, Norsku, Švédsku a Kazachstánu.

Podle údajů prof. Steffena z roku 2012, prezentovaných minulý týden na zasedání Evropské pracovní skupiny pro klíšťovou encefalitidu ve Vídni, se na území ČR nakazili v daném roce občané USA, Litvy a Slovenska. Při pobytu v jiné zemi se v tomto roce nakazilo globálně 39 pacientů.

Endemické oblasti klíšťové encefalitidy aktuálně zasahují od západní Francie (oblasti měst Štrasburk, Nancy, Mulhouse) až po ruský Dálný Východ, Mongolsko, Koreu a západní Čínu. Na jihu od Řecka (Soluň/Thessaloniki) a Albánie až po oblasti Finska severně od Oulu. Klíšťová encefalitida se vyskytuje už ve všech Skandinávských zemích.

"Jevem posledních let je, že v rámci postižených zemí zabírají ohniska klíšťové encefalitidy stále větší část jejich území, v ČR jsou však postižené všechny kraje už delší dobu. V Evropě se klíšťová encefalitida dostává stále výš a severněji, vyskytuje se i na ostrovech. V sousedním Polsku je nákaza přítomna už ve všech krajích (vojvodstvích), nejvíce na severovýchodu země. V Německu došlo vloni rovněž k meziročnímu poklesu případů, klíšťová encefalitida se však objevila v 8 nových okresech. Nové endemické oblasti byly zaznamenány i na Slovensku, v Lotyšsku, Estonsku, Slovinsku a Švýcarsku. V roce 2015 byla klíšťová encefalitida (KE) poprvé hlášená i v ruské moskevské oblasti. Celkově je v Evropě endemických 27 zemí," vysvětluje Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., Člen Evropské pracovní skupiny pro klíšťovou encefalitidu a odborný garant center Očkování a cestovní medicíny Avenier.

Známé vysokou proočkovaností je sousední Rakousko, kde preventivní vakcinace za posledních 15 let uchránila před nákazou více než 4000 osob a zabránila desítkám fatálních případů.

Na zasedání Evropské pracovní skupiny pro klíšťovou encefalitidu, které probíhalo ve dnech 27.-29. ledna 2016 ve Vídni se věnovala pozornost i výskytu klíšťové encefalitidy u dětí.

"I když průběh nemoci je obvykle lehčí než u starší populace, někteří dětští pacienti vyžadují léčbu na jednotce intenzivní péče. Infekce nezřídka zanechává neuro-psychologické následky, k nejčastějším patří poruchy paměti a pozornosti. Vyskytují se i případy epilepsie," doplňuje docent Rastislav Maďar.

Nákaza klíšťovou encefalitidou je možná i u zvířat, virus se podařilo prokázat u koní, muflonů, opic i vlků. Na velké vzdálenosti přenáší virus klíšťové encefalitidy ptáci migrující tisíce kilometrů. Především u psů může nákaza probíhat závažně, dokonce i ve formě smrtelných případů. Zvířecí vakcína proti této nemoci neexistuje, na rozdíl od té lidské.

"Virus klíšťové encefalitidy se přenáší i konzumací nepasterizovaných mléčných produktů od nakažených zvířat, rizikové jsou především tepelně neupravené kozí a kravské mléko i kozí sýr. Smutným případem na Slovensku byla vloni smrtelná nákaza klíšťovou encefalitidou 46 letého muže po transplantaci ledviny, kterému bylo doporučené pití syrového kozího mléka pro posílení imunity," upozorňuje docent Rastislav Maďar.

Klíšťová encefalitida ohrožuje specificky mnoho profesních a zájmových skupin. V EU pracují na plný úvazek v zemědělství a lesnictví 2 miliony osob a další 4 miliony v rámci dočasného pracovního poměru. Zejména pro sezónní zaměstnance je typická přeshraniční migrace a výkon práce v zahraničí. Rizikem je tato nemoc i pro myslivce, kterých je v Evropě více než 7 milionů, dále pro rybáře, houbaře, sběrače lesních plodů, turisty, chalupáře, chovatele zvířat apod.

Autor / zdroj: Kamila Novotná

Reklama

Aktivní Dítě

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.