Zámek Choltice / Choltice
Svět zážitků nejen pro děti - to je podtitul nově otevíraných expozic na zámku v Cholticích u Přelouče, zaměřených nejen na vodníky, ale především a hlavně na půvabný svět černého divadla, který vás obklopí a vtáhne do sebe.
Volně přístupný park s kaskádou rybníků a potokem Zlatotokem nabízí dlouhé procházky i příjemný odpočinek v přírodě, který přechází v rozsáhlou zámeckou oboru. Nádherné přírodní scenérie v minulosti opakovaně lákaly filmové štáby, např. při natáčení filmové báchorky Strakonický dudák.
Expozice vodníků a černého divadla
Černé divadlo je druh divadelní produkce, který využívá princip černého kabinetu: na zatemněném jevišti nejsou černě odění herci proti černému pozadí vidět. Zato rekvizity, předměty a objekty, osvětlené zdroji ultrafialové záření nebo pohyblivými bodovými reflektory a vedené herci, proti pozadí září. Tím se stávají schopné pohybu a tedy i vlastního osobitého života.
V zajímavých prostorách zámku se dozvíte také výsledky nedávného výzkumu zabývajícího se nejznámější českou pohádkovou bytostí –vodníkem. Věděli jste například, že existují druhy jako: Vodník lesní, Vltavský, Labský, Horský, Rybniční a že je všechny uvidíte? Dozvíte se, jak žijí, co dělají a co je pro ně specifické.
Z historie zámku
První písemná zmínka o Cholticích je z 25. října 1285. Je to listina, kterou král Václav II. dává Záviši z Falkenštejna města Lanškroun, Poličku a hrad Landsperk. Jako svědek tohoto daru podepsal listinu také Beneš z Choltic. Jeho tvrz stála v místě dnešní úřadovny MNV. Protože zde nebyly žádné vyvýšeniny se strmými srázy, stála na malém poloostrově vybíhajícím do velkého rybníka. Šíje poloostrova byla prokopána širokým příkopem, takže tvrz stála uprostřed vody. Byla to typická východočeská vodní tvrz.
Zámek je raně barokní stavba. Stavěl se od západu spíše do šíře než do výše. Vnějšek je členěn toskánskými pilastry, ještě po renesančním způsobu sdružená okna v prvém poschodí jsou rámována pravoúhlými lištami a mají pro tento raně barokní sloh typické uši s kapkami. Nad nimi se střídají jako suprafenestry rozeklané trojúhelníky a segmenty. Z nádvoří jsou v západním křídle arkády - byly zaskleny na počátku 21. století. Přízemím se dalo projíždět kočáry. Místnosti jsou zaklenuty hřebínkovými klenbami. Z každé strany kaple měla být sala terrena. Protože je ale dokončena jen polovina stavby, je jen jedna. Je vyzdobena štukovými ornamenty a postavami s oblázkovou mozaikou. Má stlačenou valenou klenbu. Sala terrena byla později přeměněna ve večeřadlo, potom v zimní zahradu a po zakoupení zámku místním národním výborem po druhé světové válce bylo odtud vyvezeno mnoho vozů "krámů".
Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu zámku.